• Subcribe to Our RSS Feed

Výcvik v tradici nebo hledání vlastní cesty?

Lis 5, 2009 by     Komentáře (2)    Rubrika: Články

Předevčírem se mě zeptala jedna slečna jevící zájem o wiccu, čarodějnictví a pohanství, jak je to s výcvikem v rámci tradice. Nebo jestli je lepší učit se sama a po svém. Nejsem i jistá, jestli očekávala odpověď větou jednoduchou rozvitou, ale vysloužila si ode mě zhruba patnáctiminutovou přednášku na téma tradiční výcvik versus vlastní cesta.

550651_10151418683933949_1391461681_n

Můj oblíbený autor, Raven Grimassi, jednou přirovnal tento problém k tarotu. Někteří preferují řadit Blázna na začátek Velkých arkán, jiní upřednostňují dát Blázna až na konec. A s výcvikem je to stejné.

Na počátku stojíte pohanstvím prakticky nedotčeni, jste „tabula rasa“ a rozhodnete-li se hledat si svou cestu sami, čeká vás – vlastně celoživotní – cesta hledání, učení, pokusů a omylů. Směřujete k Universu, kterého možná dosáhnete a možná taky ne.
Pokud se rozhodnete podstoupit výcvik v nějaké tradici, musíte se připravit na to, že váš učitel bude částečně rozhodovat za vás, co se budete učit, jak bude provádět svá cvičení a bude vyžadovat určitou disciplínu. Dobrý učitel tohle zvládne, aniž by potlačoval vaši jedinečnou osobnost, naopak vám pomůže rozvinout vaše přednosti na maximum. Takže pod vedením učitele dosáhnete Univerza, stáváte se velekněžkou či veleknězem a dostáváte volnost. Volnost hledat si dál vlastní cestu ve službě bohům a zjistíte, že Život je lecckdy odlišný od toho, co jste se naučili, a stejně jako ten Blázen začínáte úplně znovu.

Výcvik v tradici s sebou nese mnohé výhody. Jsou zde i jiní, kteří praktikují stejným způsobem, často jsou o dost zkušenější a v případě potřeby pomohou, poradí, podpoří. Výcvik je standardizovaný, pečlivě sestavený tak, aby pokryl základy, na nichž pak můžete dál stavět. Díky tomu, že všichni v tradici musí projít stejným výcvikem, znají základní terminologii a hlavně(!) pod těmito pojmy si vybaví stejné věci, bez problému společně mohou praktikovat. (Není nic víc frustrujícího, než když se s někým dva dny dohadujete, argumentujete, přetahujete o slovíčka, abyste nakonec zjistili, že oba mluvíte celou dobu o tomtéž:-)
Ale tradiční výuka s sebou nese i „nevýhody“: Musíte na čas opustit svou „volnost“, na níž si mnoho novopohanů zakládá, a studovat předepsané materiály, provádět předepsaná cvičení, sepisovat předepsané eseje. Musíte studovat, cvičit a psát pravidelně, protože výcvik je plánován dost intenzivně. A hlavně, i ta nejmilejší a nejvstřícnější velekněžka se během výcviku projeví jako neskutečný metr, který má ty nejpřísnější měřítka na vaše výkony.
Ale teď vážně: skutečnou nevýhodou je, že u nás nefunguje žádný tradiční coven nabízející výcvik. Za výcvikem v tradici musíte dojíždět do zahraničí, výcvik musíte podstoupit v cizím jazyce a všechny materiály jsou samozřejmě taktéž v cizím jazyce. Ne každý je schopen hloubkového studia v cizím jazyce, ne každý je schopen v cizím jazyce pohodlně praktikovat. Než uzrají první velekněží schopní učit tradici v češtině, ještě to chvíli potrvá.

Rozhodnete-li se hledat si svou spirituální cestu sami, máte volnost v tom, čím se budete zabývat. Nicméně stojíte před problémem, jak vybrat kvalitní studijní materiály, jak zajistit, že SPRÁVNĚ nastudujete danou problematiku (metoda pokusu a omylu s sebou občas nese nepříjemné následky – ale ten, kdo tvrdí, že v životě nic nezkazil, neudělal v životě nic pořádného), jak si nastavit výcvik, aby pokryl základy, na nichž pak můžete dál stavět. Obtížně hledáte lidi, s nimiž můžete konzultovat své problémy, neboť je velká šance, že narazíte na bombastického idiota s velkohubými frázemi o duchovním rozvoji, který v reálu nic neumí a maskuje to profláklou internetovou identitou s image velkého mága (občas evidentně spíš magora), za „utajením“, „nesdělitelným mystickým prožitkem“ nebo „vysokými vibracemi“ (ať je to cokoli).

Podtrženo a sečteno: Obě cesty jsou hodnotné. Pokud chcete něco umět a dokázat, ani jedna cesta vás neušetří tvrdé práce, hloubkového studia a disciplíny. Je jen a jen na vás, jak se rozhodnete a kudy půjdete.

BB

Komentáře (2) + Add Comment

  • „A hlavně, i ta nejmilejší a nejvstřícnější velekněžka se během výcviku projeví jako neskutečný metr, který má ty nejpřísnější měřítka na vaše výkony.“

    To je mi dost povědomé… 😀

    • Často mám intenzivní dojem, že při tom třímám v jedné ruce kostku cukru a v druhé ruce bič 😀

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>