• Subcribe to Our RSS Feed

Potrat a Bohyně

Úno 3, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Starhawk

Neexistuje žádná osobnější volba, které by žena mohla čelit, než co dělat při neplánovaném těhotenství. Tato debata bývá často zjednodušována, ukřičený zápas slovních kousnutí a sloganů, kdy reálné situace a pocity mohou být odlišné a komplexní.

starhawk (1)

V „Pohanské knize Žití a Umírání“ jsem napsala:

„Interupce je, jak všichni víme, jedna z nejbolestivějších a nejkontroverznějších duchovních záležitostí našich dní. Náboženství Bohyně nemá žádná pevná pravidla na to, kdy shluk plodových buněk stává bytostí. Já (Starhawk) jsem byla učena, že tento moment se značně mění s každým těhotenstvím. Některé ženy cítí nový život ještě před početím. Jiné nemusí cítit, že zárodek v jejich lůně na sebe vzal duši, dokud neucítí pohyby. Tohle je jedno z mnoha tajemství.Tohle je naše setkání s tajemstvími zrození a smrti, růstu a utrpení, potěšení a zármutku, kde potkáváme Bohyni. Takže pokud si odepřeme své právo na toto setkání, čelit té často bolestivé a obtížné volbě, odpíráme si ženské nejhlubší duchovní já.“

Ženy jsou strážkyně mravů a v pohanských tradicích a tradicích Bohyně jsme každý svou vlastní duchovní autoritou. Máme právo zápasit s těmito záležitostmi sami, ne mít je předurčené vládními orgány. Máme právo rozhodnout, co se děje v našich tělech. Odepření tohoto právo ženám je pozváním proniknutí vlády do všech druhů soukromých a osobních rozhodnutí. Převrácení případu Roe vs. Wade (pozn. překl.: případ Nejvyššího soudu USA, na základě jehož výsledku došlo k povolení interrupcí na celém území USA) by otevřelo dveře státní kontrole k nejintimnějším a nejkřehčím rozhodnutím a bylo by krokem k totalitnímu režimu.

V mé vlastní komunitě, Reclaiming tradici Wiccy, jsme vytvořili rituály, které pomáhají ženám čelit této volbě a plakat a truchlit poté. V „Pohanské knize Žití a Umírání“ popisujeme jeden takový rituál a nabízíme modlitby a meditace těm, kdo čelí těžké volbě. Oslavujeme akt volby jako posvátný a morální akt.

„Potrat je smrtí možnosti. Ne všechny možnosti dojdou k existenci – toto je samotná přirozenost života – avšak stále můžeme dovolit sobě samým plakat a truchlit, zatímco absolutně podporujeme právo učinit rozhodnutí.“

Jako společnost jsme posedlí životem nezrozených, zatímco bídně selháváme v ochraně a opatrování životů zrozených. Neposkytujeme zdravotní péči pro všechny děti. Přes dvě miliardy žijících dětí na světě hladoví každý den. Miliony umírají na zbytečná onemocnění, z nedostatku čisté vody nebo léků. Tisíce jsou zabity ve válkách a při bombardování, zmrzačeny nášlapnými minami nebo zastřeleny jako vedlejší ztráta v konfliktu, který nezavinily. My jednáme, jako by právo dítěte na život ukončovalo zrození.

Ať je náš pohled na těhotenství a volbu jakýkoliv, sdílíme morální závazek pečovat o děti kolem nás, zabezpečit jejich zdraví a zaručit jim možnost růst a naplnit jejich smysl na prospívající, zdravé planetě. To je prvořadý problém, jemuž čelíme, jako národ a celosvětová komunita, a nejhlubší morální dilema s nímž jsme konfrontováni v tomto čase krizí, selhávajících systémů a změny.

(Originál je na webových stránkách http://www.washingtonpost.com/, pro jehož projekt  On Faith Starhawk píše články).

Zdroj obrázku http://starhawk.org/

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>