• Subcribe to Our RSS Feed

Posvátná volba a občanská práva

Úno 3, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Starhawk

Přiznejme si, láska je tvrdá. Nalézt někoho, koho můžete milovat, kdo bude milovat vás…je to oblíbené téma oblíbených filmů, populárních písní, romantických příběhů a značné části naší nejlepší literatury. Pokud by nám náboženství či politika mohly zaručit, že všichni najdeme pravou lásku, někoho, kdo nás bude vždy opatrovat a nikdy nás nezradí, nikdy nás neopustí kvůli někomu mladšímu, rozkošnějšímu či bohatšímu, s kým nikdy nebudeme znudění nebo nespokojení, kdo bude stejně něžný a sexy v osmdesáti jako ve dvaceti, kdo bude pečovat o děti, umývat nádobí, zvedat těžké věci a bude výnosně zaměstnán, dokud nepřijde čas odejít na odpočinek s velkorysou penzí. Kdo by nekonvertoval?

220px-Starhawk_2

Když uvážíme množství času, energie, a utrpení strávené láskou, neměla by to být příležitost k veřejnému ohromení a oslavě, když se dva lidé najdou? A když chtějí veřejně oznámit a přijmout závazek za svůj vztah, promíchat romantiku s plánováním návštěv u zubaře, porovnáním pojistných plánů a vyzvedáváním dětí z fotbalu, neměli bychom jásat a podporovat je?

A když tento závazek dodává některá občanská práva, pak by tato práva měla být ve stejné míře dostupná všem, bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Pokud ne, pak by měl stát úplně vystoupit ze svatebních záležitostí, ustavit je čistě náboženskou událostí a najít nějaké jiné základy nutící k podpoře dětí nebo náhradě za mrhání nejlepšími lety vašeho života udržováním nějakého arogantního cizince na lékařské fakultě.

Samozřejmě, pocházím z pohanské tradice, která souhlasí s každou formou lásky a uctivé sexuality. „Všechny akty lásky a rozkoše jsou mými rituály,“ říká Bohyně v jedné z hlavních litanií sdílené mnoha větvemi Wiccy. Když láska a rozkoš jsou doprovázeny hlubokým závazkem, jde o zvláštní požehnání. Vedla jsem obřady svazování rukou – náš náboženský obřad závazku – pro páry všech pohlaví.Je to vždycky výsadou a vzrušením vidět dva lidi, slavit svoji lásku a činit závazek, že budou držet spolu a razit si cestu problémy a výzvami na dlouhé plavbě.

Takže oslavuji rozhodnutí Kalifornského nejvyššího soudu (pozn. překl.: reaguje na rozhodnutí Kalifornského nejvyššího soudu o zrušení zákazu svateb osob stejného pohlaví z důvodu, že nelze nikomu upřít jeho práva na základě sexuální orientace, rasy nebo pohlaví) . Je to spravedlivé a potvrzuje to ještě hlubší princip: občanská práva náleží každému, ne pouze těm skupinám, jejichž chování vyhovuje všeobecnému souhlasu. Tento princip chrání nás všechny.

(Originál je na webových stránkách http://www.washingtonpost.com/, pro jehož projekt  On Faith Starhawk píše články).

Zdroj obrázku http://en.wikipedia.org/wiki/Starhawk

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>