• Subcribe to Our RSS Feed

Pohanské Feng Shui

Led 29, 2014 by     Komentáře (2)    Rubrika: Články

il_570xN.325148412Ač může název článku na první pohled vyznívat jako čarodějnická perverze, koncept používání a usměrňování energie není pohanům cizí. Proč jej tedy kromě ovlivňování našeho budoucího štěstí, financí či úspěchů nepoužít i na vylepšení našeho vlastního bydlení, místa k odpočinku, práci i partnerskému životu?

Východní učení a západní pohanství

Při našich rituálech s energií a jejími aspekty pracujeme naprosto běžně – zvedáme svou vlastní a plníme jí rituální kruh, přijímáme ji od Země i nebeských těles, abychom vyrovnali svůj střed, nabízíme ji spolu s úlitbami přizvaným božstvům a duchům a jako jejich dar ji opět přijímáme. Nabíjíme lektvary měsíčním světlem a krystaly zase slunečním. Přesto je mnohdy jediným místem našich domácností, kde se s energií nějakým způsobem stabilně pracuje, malý prostor vyhrazený domácímu oltáři. Přestože stačí krátké zamyšlení, abychom se dobrali závěru, že pokud dobře nasměrovaná energie dokáže ovlivnit náš úspěch a umést nám cestičku budoucností, může stejným způsobem ovlivnit i naši domácnost a poskytnout nám k pobytu v ní něco navíc.

Přestože je Feng Shui původně čínským taoistickým učením, v průběhu doby, po kterou se používá i mimo území Říše středu, se jako další čínská umění ve své jednodušší formě oprostilo mnoha náboženských i geografických souvislostí a přizpůsobilo se západnímu chápání světa. Pro nás, kteří s energií běžně pracujeme je vlastně výrazně přístupnější, než pro většinovou, materialisticky zaměřenou populaci.

Sandra Kynes ve své knize Pagan Feng Shui doporučuje sladit svou domácnost s magií a přírodními cykly Kola roku, čímž vneseme více harmonie a posvátna do našeho každodenního života a lépe se spojíme s pavučinou života, Bohy i našimi předky. Při aplikování východních principů se nemusíme bát jejich doplnění prvky ryze pohanskými – zaměnění ochranných a očistných zrcátek Pa-kua za pentagramy, stimulace energie zvonkohrami s trojným měsícem či triquetrou, nebo svěření role ochránců korespondujícím silovým zvířatům odpovídajícím více západnímu, než východnímu vnímání. Naopak krystaly a svíčky můžeme použít v souladu s původním učením, které s tím pohanským nijak nekoliduje.

Jak začít

Nemusíte hned na úvod nastudovat stohy odborné literatury, abyste mohli některé principy pro harmonizující vylepšení vašeho bydlení začít využívat. Spousta z nich je jednoduchá a intuitivní, a obejdete se při nich bez kompasu, měřícího pásma a plánku celého bytu.

Základním krokem východní i západní verze je umožnění co nejlepšího proudění příznivé energii, a naopak omezení pohybu té nepříznivé. Na prvním místě hodnotového žebříčku při aplikování metod feng shui tak jednoznačně stojí úklid a udržení pořádku a čistoty. Kromě běžného nepořádku, jehož zorganizováním byste měli začít, je třeba zbavit se i věcí, které již dlouho nepoužíváte (a patrně v dohledné době ani nebudete), nebo těch, které si schováváte, ale vlastně vám na nich samotných nezáleží. Stejným způsobem je dobré naložit i s předměty, které schraňujete pro případ „že by se někdy hodily“. Všechny jmenované vyzařují negativní energii a váží vás k minulosti, se kterou jste se nedokázali vypořádat.

Nebojte se tedy probrat šatník, rozdat lapače prachu získané nevhodným darem nebo ne zcela promyšlenou koupí a vyházet staré záruční listy a paragony k věcem, u kterých již nejsou k ničemu. Vše ostatní by mělo být srovnané na svém místě, ať už na to je vidět, nebo není – tedy i oblečení ve skříni či nádobí v kredenci. Pokud je to možné, dbejte zejména na to, aby zůstal volný a uklizený střed každé místnosti a energie tak mohla bez omezení proudit.

Mocná čchi

Jako pohané nejspíše nebudete mít zásadní problém s rozpoznáním toho, jak energie ve vašem domově proudí, případně kde stagnuje. Můžete použít svou intuici, kyvadlo nebo jinou metodu, která je vám blízká. Anebo se řídit několika základními poučkami. Energie dovnitř proniká převážně dveřmi a okny, proudí volnými prostory, zpomaluje se předměty vloženými ve směru jejího proudu a odchází stejnými místy, jako např. odpadní voda. V prostorné světlé místnosti pravidelných tvarů bude její tok volný a dynamický, v tmavé malé kobce bude spíše stagnovat. Pomocí jednoduchých technik lze proud energie usměrnit, zrychlit, zpomalit či nasměrovat správným směrem.

Ke vchodovým dveřím se tradičně zavěšují zvonkohry pro přilákání a udržení pozitivní energie, běžné bývá i zrcátko Pa-kua, odvracející a čistící energii negativní. V pohanské domácnosti na stejném místě skvěle poslouží pentagram (nebo jiný ochranný a očistný symbol), ať už samostatný, nebo doplněný o zvonkohru či jiná cingrlátka. Pro udržení prosperity můžete ještě na vnitřní kliku dveří zavěsit mince s uzlem štěstí (mezi táborníky známým pod názvem „uzel přátelství“). Pokud Vám nevyhovují čínské mince, můžete je, zejména jste-li vyznavači severských tradic, nahradit například mincemi dánskými – stejně jako ty čínské mají uprostřed otvor na zavěšení.

Pokud je součástí vašeho domova klasická malá a tmavá paneláková předsíň, v horším případě s mnoha dveřmi (v tom nejhorším mířících do prostor koupelny a WC), může se stát, že většina energie, která do vašeho bytu přijde dveřmi se ztratí v zákoutích předsíně, případně nenávratně zmizí v odtoku umyvadla či toalety. I tomu se ale dá zabránit – energii rozproudí výraznější barvy, drobné předměty (zejména sklíčka) zavěšené ve vzduchu nebo rostliny s ostrým tvarem listů. Nezanedbatelnou roli hrají i zrcadla, která energii pomáhají odrážet tam, kam chceme, aby plynula. Je však třeba dát pozor, aby energii neodrážela zpět ven ze dveří. Vedou-li z chodby dveře do koupelny a WC, měly by být vždy zavřené, Naopak dveře do dalších místností mohou zůstat otevřené a umožnit energii proudit do dalších místností. Stejnou metodu můžeme použít i v kterékoliv další místnosti, kde se energie nežádoucím způsobem zpomaluje či stagnuje.

V místnostech, kde trávíte čas, můžete navíc energii zesílit zapálenými svíčkami. Využití dojdou i mezi mnoha pohany velmi oblíbené krystaly polodrahokamů – ty totiž produkují svou vlastní energii a zároveň rozptylují energie negativní, ať už přicházejí zvenčí a nebo se vytváří uvnitř – ze záření počítačů, televize, mobilního telefonu nebo mikrovlnné trouby. Krystaly by neměly mít příliš ostré tvary, nevhodné jsou např. jehlany, jejichž hrot vyzařuje specifickou energii kamene tak intenzivně, že může působit negativním způsobem.

Magii a posvátno v těchto místnostech můžete zvýšit použitím vhodných symbolů a obrazů. Pokojová fontánka s lasturami a kamínky, ať už od místního rybníka nebo z dovolené u moře, zastoupí živel vody. Svíčky a stojánky s vonnými tyčinkami, aromalampa nebo nádoba na pálení kadidla přitáhnou do domácnosti působení ohně a vzduchu, zatímco zdravé a opečovávané pokojové rostliny materializují energii země.

Zejména v okolí domácího oltáře jistě najdou své místo sošky či obrázky božstev či jiných bytostí, harmonizujícím a pozitivním dojmem zapůsobí i další dekorace s pozitivními či sezónními přírodními motivy. V obývacím pokoji pak můžete vyhradit místo malé rodinné fotogalerii, která vás nenásilným způsobem propojí s vašimi předky, jejichž část si v sobě každý člen vaší rodiny nese.

Jedním z mála míst, kde o posílení proudění energie příliš nestojíme, je ložnice. Místnost určená převážně k odpočinku by měla být uklidňující a ač v ní potřebujeme co nejvíce pozitivní energie přijímat, nechceme, aby nás její příliš dynamický tok v odpočinku rušil. Do ložnice tak nepatří zrcadla, výrazné obrazy ani větší množství pokojových rostlin. Lampy a další závěsné dekorace by neměly viset přímo nad prostorem postele. Žádoucí jsou naopak závěsy, které je třeba každý večer zatáhnout.

Kam dál

product_thumbnail.phpUvedené rady by vám měly stačit pro vyzkoušení toho, jak volně plynoucí energie může ovlivnit komfort vašeho bydlení i ostatní sféry vašeho života. Pokud budete chtít s harmonizací svého domova pokračovat více do hloubky nebo se naučit, jak využít jednotlivé části vaší domácnosti pro úspěch v konkrétních oblastech osobního života, najdete ve většině knihkupectví bohatou nabídku literatury, která se problematice Feng Shui do větší či menší hloubky věnuje a je využitelná i v případě, že se rozhodnete tradiční východní přístup nahradit západním, okořeněným pohanským stylem života a jeho symbolikou. Pro inspiraci a konkrétní příklady můžete sáhnout i po knize Pagan Feng Shui, dostupnou v elektronické podobě např. na Lulu.com.

Zdroje obrázků: http://www.etsy.com/listing/96567731/pentagram-pentacle-wiccan-pagan?ref=market, http://www.lulu.com/shop/sandra-kynes/pagan-feng-shui/ebook/product-3510440.html

 

 

Komentáře (2) + Add Comment

  • Ano, mnoho lidí se ptá, proč neexistuje nějaké západní feng shui. Ono existovalo, ale díky perzekuci církve se toto učení nedochovalo. Koneckonců se nedochovala ani původní křesťanská filosofie, která byla postavena na učení Jana Křtitele a Marie Magdalény.
    Na západě se mistrům „feng shui“ říkalo lokátoři – ti pracovali v krajině a hledali vhodná místa na bydlení. Co je však na tradičním feng shui cenné – filosofie taoismu, která je v souladu s řádem přírody a vesmíru. Ta učí toleranci a tomu, že se vše neustále mění, a každý má tudíž tu svoji správnou pravdu, o kterou se nemá smysl hádat. Proto taoisté nebojují za své názory, ví, že je to nesmyslné. Proto historicky na Velkou zdí odděleném území Číny neproběhl v historii takový „hon na čarodějnice“, který by toto učení zlikvidoval.

    Zaplať bůh, že feng šuej máme – a jestli si pověsíme nad vchod zrcátko Pakua, nebo lesklou kovovou destičku s nějakým naším symbolem, je v podstatě jedno. Důležitá je Cesta.

  • Děkuji za pěkný komentář. Těší mě, že článek zaujal i profesionála.

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>