• Subcribe to Our RSS Feed

Pátek třináctého

Čer 3, 2014 by     Komentáře (1)    Rubrika: Články

10001542_10152517065492313_5230487662536180139_nBlíží se úplněk a tentokrát nám vychází na pátek 13.

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Je to natolik rozšířený fenomén, že už má dokonce i lékařskou diagnózu. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena táž pověra o úterý třináctého (trezidavomartiofobia).

Původ pověry o neštěstí přicházející v tento den má několik kořenů. Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt.“

Dne 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Ve Filadelfii existuje od roku 1936 klub s názvem Pátek 13. („The Friday the 13th Club“). Jeho členové se schází každý pátek 13. a zabývají se potíráním pověry o pátku třináctého, ale i dalších. V České republice existuje od roku 1989 podobné společenství pod názvem „Sekce 13″. Sekce 13 prosazuje pátek třináctého jako šťastný den.

13 zajímavostí o pátku třináctého
1) Poslední Kristova večeře měla 13 hostů. Hostem číslo 13 byl Jidáš, který Ježíše zradil. A ač se v tomto ohledu názory liší, podle mnohých byl Ježíš ukřižován právě v pátek. Dvojitý důvod k pověrám.

2) Ve středověku se slušelo věšet kriminálníky právě v pátek, který byl často znám jako „popravčí den”. Přidejte si 13 schůdků na popraviště a zvyklost, že byl v mnohých zemích uzel popravčí smyčky 13krát obtočen. Ve Velké Británii se navíc popravčímu platilo 13 pencí a půlpenny navíc. Další opěrný bod pro pověry.

3) Nejhorší letecká nehoda v pátek třináctého se udála v roce 1972. Let Fuerza Aérea Uruguaya 571 byl bez debat tragický, ale měl aspoň částečně šťastný konec hraničící se zázrakem. Letadlo se 45 lidmi na palubě havarovalo v argentinské části And. Po pádu letounu museli přeživší strávit 72 dní v drsné divočině. Nakonec jich přežilo 16. Život jim zachránili dva přeživší, kteří po deseti dnech úspěšně došli pro pomoc.

4) Některé zahraniční pojišťovny uvádí, že v pátek třináctého dochází k většímu množství pojistných událostí než v jiné dny. V České republice tato slova potvrdila jen pojišťovna Generali.

5) Pokud jsou sportovci pověrčiví a myslí si, že je pro ně pátek třináctého špatný, nemají velké šance na úspěch. Může to znít hloupě, ale výzkumy ukázaly, že právě pověrčivost může mít na výkon sportovce naopak i placebo efekt. Pokud totiž cítí, že jim nějaké rituály dodávají sebejistotu a zlepšují soustředění, často se jejich výkon fakticky zlepší a oni se cítí klidnější.

6) Zakladatel stresového centra v americké Kalifornii Donald Dossey uvedl, že americká ekonomika přichází při každém pátku třináctého zhruba o 900 miliónů dolarů (17,5 miliardy korun), protože lidé kvůli tomuto datu jednoduše nedělají to, co by dělali běžně.

7) Numerolog Thomas Fernsler pro National Geographic uvedl, že číslo 13 trpí tím, že se nachází v číselné řadě hned po čísle 12. Podle Fernslera je číslo 12 „kompletní”. Je 12 měsíců v roce, 12 znamení zvěrokruhu, 12 bohů olympských, 12 apoštolů či 12 kmenů izraelských. Podle numerologa je číslo 13 spojované se smůlou právě kvůli tomu, že zachází maličký kousek za tu kompletnost. Stává se tak neklidným.

8) Z pátku třináctého by měly mít děs řidičky ve Finsku. Když se tam totiž jeden lékař podíval do statistik za posledních 25 let, zjistil, že ženy v tento den umírají při dopravních nehodách téměř dvakrát častěji než muži.

9) Pátek třináctého nepřeje svatbám. Svatební agentury z Evropy a Severní Ameriky evidují v tyto dny výrazně menší počet svateb než bývá běžné. Pátky jsou přitom jinak relativně velmi oblíbeným dnem pro svatby kvůli víkendu, který po něm následuje.

10) Jihoafrický diamantový magnát Joel Woolf byl zastřelen v roce 1898, krátce po večeři v londýnském hotelu Savoy. Na poslední chvíli jeden z hostů odřekl účast a u stolu jich tak zůstalo sedět právě 13. Legenda (společně s BBC) říká, že se tak stalo právě v pátek třináctého. Když se tak v budoucnu mělo ke stolu posadit přesně 13 hostů, jeden z obsluhujících číšníků si ke stolu přisedl, aby zaplnil místo 14. hosta.

11) Pro nehezké třináctkové příběhy nemusíme ale chodit vždy tak daleko do historie. V roce 2010 udeřil blesk do 13letého chlapce, který sledoval leteckou exhibici nad městečkem Lowestoft v hrabství Suffolk. Ambulance zaznamenala čas příjezdu na místo ve 13:13. A abychom nezapomněli – ano, byl pátek třináctého.

12) Mnohé letecké společnosti vynechávaly ve svých letadlech cíleně 13. řadu a některé tak činí ještě stále. Podle zakladatele portálu Seatguru Matta Daimlera je to proto, aby minimalizovaly negativní pocity u pasažérů. Americké aerolinky Reno Air tuto řadu vynechávaly kvůli pověrčivosti lidí mířících do jejich domovského Rena. Když někdo míří do „malého Las Vegas”, nechce sedět ve smolné řadě. A právě hráči bývají silně pověrčiví. Lufthansa vynechává vyjma 13. řady i řadu 17. Důvod? Sedmnáctka je pro změnu považována za nešťastné číslo zase v Itálii a Brazílii.

13) Další pátek třináctého nás čeká příští rok. Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. V některých letech jsou tři pátky třináctého. V nepřestupných letech, kdy je pátek třináctého v únoru jej následuje pátek třináctého i v březnu. Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého.

Zdroj obrázku – http://14-bis.deviantart.com/art/Happy-Friday-13th-112746163

Komentáře(1) + Add Comment

  • Já si myslím,že je celkem smutné,že toto pro mě šťastné číslo získalo u lidí takovou abnormální odmítavost.Já jsem například na pátek třináctého úspěšně dokončila zkoušky na výtečnou,všechno šlo jako po másle a mí rodiče se usmířili po dlouhodobých hádkách.Takže pro mě určitě nejšťastnější den. :))

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>