• Subcribe to Our RSS Feed

Otázka: Existuje Satan?

Srp 6, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Starhawk

Lepší otázka: Proč existuje zlo?

Narozdíl od všeobecného přesvědčení, čarodějnice, wiccani, pohani, druidi a všichni naši spříznění v Satana nevěří. I když se můžeme velmi lišit v přesných obrysech toho v co věříme, v tomto máme jasno – i kdyby jen pro odlišení od satanistů, kteří toho chlápka uctívají. My vám řekneme, že ponejvíce obrazů Ďábla bylo středověkou církví podstrčeno, aby diskreditovaly našeho starého Rohatého Boha – božstvo zvířecího života, divoké přírody a lovu – jelena, který povoluje zabití sebe samého, abychom se mohli nasytit, Zeleného Muže stromů, vína a přírodní obnovy.

starhawk (2)

Ale uvnitř této otázky se skrývá spletitější teologický problém: Existuje zlo? Nebo přesněji, existuje jako nezávislá, volní síla?

Naše filosofie a teologie říká, ne, neexistuje žádná nezávislá síla zla snažící se nám učinit špatné věci. Lidské bytosti mají svobodnou vůli a vesmír obsahuje náhody a šance, bez nichž by neexistovala svoboda. Protože jsme svobodní, můžeme si zvolit, že ublížíme. Ve wiccanské tealogii, Bůh a Bohyně nejsou všemocní – potřebují lidskou pomoc k vytvoření zdraví, krásy, bohatství a spravedlnosti. Můžeme si zvolit tuto pomoc, nebo si můžeme zvolit sobectví a destruktivní chování a vypadnout tak z rovnováhy.

Když řekneme toto, je třeba též říci, že existují také chování a volby – mučení, gonocida, masové vraždy, necitelnost, lži – které jdou za rámec nerovnováhy. Pokud nejsou zlem samy o sobě, určitě se tak cítí. Avšak jsem velmi obezřetná při použití termínu a konceptu „zla“, neboť mi připadá, že nejhorší zneužívání provádí ti, kteří jsou přesvědčeni, že jejich oběti ztělesňují zlo a svůj osud si zaslouží.

A co peklo, karma, odplata, trest za hřích? Wiccané nemají peklo jako takové. Rádi říkáme, že naše duše cestuje na Ostrov Jabloní, mystické místo kde kráčíš s Bohyní, hodnotíc svůj život, učíc se své lekci a plánujíc svůj nový život, dokud nedorosteš dostatečného mládí k dalšímu znovuzrození. Když uděláš velkou chybu, když se nedokážeš naučit lekci duše, Bohyně ti prostě bude předkládat stejnou lekci znovu a znovu, stále výraznějším způsobem.

Jak se chráníme před ubližováním jiným? Volíme odvahu místo strachu, soucit místo nesnášenlivosti, lásku místo nenávisti.

(Originál je na webových stránkách http://www.washingtonpost.com/, pro jehož projekt  On Faith Starhawk píše články).

Zdroj obrázku http://feministsforchoice.com/womens-history-month-starhawk.htm

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>