• Subcribe to Our RSS Feed

O černé magii – co to vlastně je

Čer 30, 2016 by     Žádné komentáře    Rubrika: Nezařazené

Co to vlastně je

Základní problém s černou magií spočívá v její samotné definici. Díky historickému zatížení je přívlastek „černý“ sám o sobě problematický. Až příliš to nabízí snadná řešení ve stylu „bílý“ = dobrý, „černý“ = zlý. Ale magie patří neodmyslitelně k životu a život prostě není jen černobílý – nejenže je plný mnoha odstínů šedi (hehe, slovní hříčka zamýšlena), ale je přímo mnohobarevný.
Historicky byla tzv. černá magie spojována s čarodějnicemi, nikoli mágy. Ale kde se to vzalo? Je nutné si uvědomit, že termín čarodějnice ve starověku označoval magické praktikanty, kteří čarovali mimo záštitu chrámu a kněží. Vlastně šlo o jakési nelegální podnikání bez licence. A samozřejmě když podnikáte nelegálně, často berete i zakázky, které jsou morálně pochybné – nájemné vraždy (kletbou či jedem), potraty, donucovací a nátlaková kouzla (nejrůznější kouzla lásky, odlákání či udržení si milence apod.), kletby k přivolání smůly a nezdaru.
V dnešní době s rozmachem zájmu o esoterní, okultní a magické záležitosti panuje v terminologii veliký zmatek. Proto se budeme blíž věnovat různým pohledům na to, čemu všemu se vlastně dá říkat černá magie.

„Nízká magie“
Dělení magie na nízkou a vysokou je ovlivněno zcela zcestným názorem, že vše nehmotné a duchovní je čisté a vznešené, zatímco věci spojené s tělesnem a hmotou jsou nečisté a nízké. Vysoká magie zaměřená na duchovní rozvoj byla tedy považována za bílou, zatímco magie sloužící k zajištění materiálních věcí, sexu, ale i třeba porodnictví či léčitelství byla považována za magii černou.

„Ničivá magie“
Jiní autoři prosazují koncept, kdy za černou magii se považují kouzla zaměřená na umenšování, ničení a zkázu, zatímco kouzla tvořivá a násobící mají nálepku bílá. I to je hloupost. Tvoření a ničení jsou na sobě závislé procesy, které je třeba udržovat v rovnováze.
Uveďme si příklad z praxe: Váš dobrý přítel má rakovinu a vy chcete provést léčivé kouzlo. Můžete mu tedy třeba posílat uzdravující energii. Jenže! V okamžiku, kdy dotyčný podstupuje chemoterapii, která spočívá de facto v ničení obranyschopnosti organismu, aby bylo možné postoupit v další léčbě, tak vlastně jdete proti klinické léčbě a oba způsoby se navzájem vyrušují. Stejně tak vaše „tvořivá“ energie může spíš napomáhat nádoru v růstu. Nebylo by spíš lepší seslat destruktivní kouzlo na zmenšení nádoru či na posílení účinků chemoterapie?

„Záškodná magie“
Asi nejlepším kritériem, pokud už musíte hovořit o černé magii, je posuzování kouzla podle toho, zda je myšleno ku prospěchu či zkáze. Ale i to je relativní, neboť to, co prospívá nám, může se dít ke škodě jinému.

„Magie rasová“
Stejně jako se v hudebních kruzích mluví o specifikách „černé hudby“ – tedy hudby černošských interpretů, tak se někdy jako černá magie označují magické praktiky spojené s etnikem. Obvykle se jedná o domorodé africké kulty, např. z oblasti Bantu, či afrokaribské synkretické praxe typu voodoo, santería, candomblé, palo mayombé apod. Zde se jedná o zcela rovnocenné magické a náboženské systémy, které se nám sice mohou zdát exotické a cizí, ale jejich přežívání do dnešní doby ukazuje na jejich životaschopnost. Ačkoli díky hollywoodské produkci má především voodoo špatnou pověst, jedná se o víru, která v sobě obsahuje i propracovaný systém žehnacích a léčitelských praktik, které by rozhodně každý zařadil mezi magii „bílou“.

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>