• Subcribe to Our RSS Feed

Moderní druidismus

Bře 26, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Trish Deneen

Co vám proběhne hlavou, když uslyšíte slovo druid? Bíle odění, srp nesoucí vousatí muži nebo hippíci objímající stromy?. Moderní druidismus je stejně rozmanitý, jako mnoho jiných novopohanských stezek a zahrnuje muže a ženy z celého světa a z různých prostředí.

images (4)

Níže je úvod do některých z největších druidských organizací ve světě, který pomůže objasnit rozdíly a společné rysy praxe a víry druidství. Skupiny netvrdí, že praktikují prastaré keltské náboženství, ale v různé míře se inspirují druidy z minulosti.

Ar nDraiocht fein: Sídlí v USA, jméno skupiny se obvykle zkracuje na ADF. Irská slova se vyslovují „a:rn riːəxt fe:n “ a znamenají naše vlastní druidství. ADF založil autor Isaac Bonewits a jedná se o neo-druidskou, polyteistickou pohanskou organizaci, která se v posledních 25 letech rozrůstá.

Ačkoli jméno je keltského původu a termín druid se používá v jejich terminologii, členové si mohou vybrat z náboženských praktik všech starých Indo-evropských kultur. Jednou odnoží skupiny ADF je Henge of Keltria, která se soustředí na irskou keltskou větev druidismu.

Spojují odborný výzkum s moderními duchovními představami. Objevují se zde také prvky rekonstrukcionalismu. Nicméně, protože zahrnují náboženské praktiky z regionů, které byly mimo keltské oblasti, kde se druidové vyskytovali, nejsou obecně považovány za přísně rekonstrukcionalistickou organizaci.

Mají dobře definovanou rituální strukturu, která se zaměřuje na uctívání bohů a bohyní, předků a duchů přírody. Rituály jsou otevřeny pro veřejnost a zaměřeny více na náboženství, než šamanské praktiky, jako je práce s transem, i když jednotlivé háje mohou tyto praktiky do svých rituálů včlenit.

Britský Řád Druidů: Šamansky a animisticky orientovaná druidská skupina otevřená pro všechny. Podporováno a oslavováno je spojení se s duchem vštípeným do všeho živého . BDO byla založena v roce 1970 umělcem a spisovatelem Philipem Shallcrassem, známým také jako Greywolf. Je mu připisováno průkopnictví v šamanském druidství, neboť byl silně ovlivněn šamanskými tradicemi, stejně jako rituální magií.

Řád Bardů, Ovatů a Druidů: sídlem v Anglii, jedná se o iniciační řád otevřený lidem jakékoli víry. OBOD založil Ross Nichols a členové Starobylého řádu druidů. Dnes řád vede plodný autor Philip Carr-Gomm, který podstoupil výcvik pod Nicholsovým vedením. Prohlašují se za největší druidskou organizaci na světě s členy ze všech oblastí.

Jejich cílem je pomoci členům při rozvoji jejich vrozené kreativity, aby byli schopni plně vyjádřit sami sebe a byli v harmonii se světem. Jako nástroj pro toto tvůrčí vyjádření studují psychologii, umění, historii a mytologii. Existují tři úrovně zasvěcení, které zahrnují barda, ovata a druida, přičemž každé z nich lze praktikovat v háji, nebo jako samostatně praktikující. Podobně jako v BDO i zde existuje silné přesvědčení, že veškerý život je propojen.

Reformovaní Druidové Severní Ameriky: RDNA začala jako protest proti povinné účasti na bohoslužebách na Carleton College v Minnesotě v roce 1963. Jsou hrdí na svou nedostatečnou organizaci a jednoduchost jejich hlavního principu, který je: Příroda je dobrá. Jeden z původních členů této skupiny byl Isaac Bonewits kteří paradoxně později založil ADF, jednu z nejlépe organizovaných druidských skupin ve Spojených státech.
Tyto skupiny nereprezentují všechny, pokládající svou cestu za druidskou a existuje mnoho lidí, kteří jsou samostatně praktikujícími. Jsou však dobrou ukázkou různých větví druidství. Každá skupina má svou vlastní příchuť, a jak je vidět, některé z nich mají velmi odlišnou filozofii. Ale důležitou věcí, kterou všechny sdílí, je úcta k zemi a cyklům přírody. Každá z nich pracuje svým vlastním způsobem, podporujícím náboženskou harmonii a úctu k zemi jako podpěře života a živitelce ducha ve všech věcech.

Pro více informací o skupinách po celém světě navštivte Druidský adresář na The Druid Network. Rovněž je zajímavý článek Johna Michaela Greera, srovnávající ADF a OBOD, který nabízí hlubší pohled na rozdíly a podobnosti, které existují v dnešním druidství.

Původní verze textu je zveřejněna na http://www.bellaonline.com/articles/art36562.asp

Zdroj obrázku http://www.pagancentric.org/druids-erase-erase-erase/

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>