• Subcribe to Our RSS Feed

Jan Bílý: Kruh mužů

Pro 10, 2012 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Jan Bílý: Kruh mužů: Přechodové rituály pro muže, vydalo Synergie Publishing SE, Praha 2012, 88 stran

V lednu tohoto roku začal Jan Bílý s mužskými kruhy, které se věnovaly jednotlivým přechodům v životě muže. A navíc je jeden z mála, co se v rámci mužských mystérií angažují už několik let. Než jsem šel na jeho první seminář, tak jsem si na něj sehnal několik referencí: Jedna velmi negativní, jedna absolutně pozitivní a asi dvě neutrální. Rozhodl jsem se tedy, že tomu v lednu dám šanci, a pak že se teda uvidí.

176270_big

Po dvanácti přechodových rituálech za sebou a tím třináctým o smrti před sebou mám několik hmatatelných výsledků: Asi šest ztracených holí, co jsou na dané semináře potřeba, a jedna velmi útlá zelená knížka. A já dopředu říkám, že moje osobní zážitky z těchto setkání se budou míchat do mé recenze knihy.

Pojďme se tedy podívat na to, jaká ta kniha vlastně je:

O rozsahu knihy

Velmi mě překvapilo, jak byla kniha útlá. Každý přechodový rituál jsem prožíval ve skupině průměrně 35 mužů, v jednom případě na setkání přišlo 52 chlapů. A to byla síla. Každé setkání trvalo tři hodiny, kde jsme pracovali, meditovali, konstelačně řešili jedno dané téma. Atmosféra hustá a výsledky ještě hustší.

A přesto je každému z přechodů věnováno sotva pár stránek. Po každém ze setkání jsem byl v rozpoložení, že by se na dané téma dala napsat tlustá kniha a stejně by téma nebylo zcela vyčerpáno. A najednou ho někdo dokáže shrnout na pár stránek. Jak se mu to probůh povedlo?

Díky zkrácenému podání jednotlivých přechodů tak na mě kniha působí spíš jako reklama na osobní setkání chlapů v Maitree. Možná je to účel, možná to souvisí s absencí esoterna v knize, ale mě osobně to tak trochu mrzí. Celkový dojem tak mám, jako kdyby kniha až příliš „plula po hladině“ a bála se jít do hloubky.

Minimum esoterních blábolů

Kniha jde rovnou k věci, bez zbytečných esoterních blábolů kolem. Jestli v tomto bodě se mnou někdo nebude souhlasit, doporučuji mu tímto knihu Cesta pravého muže od Davida Deidy, aby věděl, co to je esoterní blábol. Samozřejmě, v knize věnované osobnímu rozvoji musí být pár záležitostí, co vyzní jako blábol nejosvícenějšího guru, ale Bílý si alespoň na žádného takového guru nehraje.

Díky tomu, že kniha tolik nechodí kolem horké kaše, se rovnou můžeme podívat na kořen věci. Někdy jsem si po přečtení popisu daného přechodu sice řekl: „Ale vždyťs to na tom kruhu říkal úplně jinak, Jane!“ a asi dvakrát se mi po přečtení nějaké jednoznačně – fatalisticky – znějící formulace naježila kůže vzadu na krku.

Naštěstí sám autor hned na úvod říká, že kniha jsou spíše návrhy a nikoliv návody. Takže až se vám někde v knize stane to samé: Naježí se vám kůže z toho, jak moc fatalisticky to zní, jak moc je to ve stylu „buď je to bílé, nebo to není vůbec,“ tak si zkuste vzpomenout na úvodní tvrzení, že daný popis je pouze návrhem.

Diskutovatelný podklad

S předchozím přichází druhé: Jakmile něco napíšete, tak se jistojistě objeví někdo, kdo bude tvrdit, že „Bílý říká X, ale to říká naprosto blbě.“ Doufám, že si to Jan Bílý před publikací uvědomil. A i u mě, jakmile jsem to viděl „černé na bílém,“ se někdy ozval v hlavě otazník.

Absence návrhů na rituály

Ačkoliv nese kniha podtitul „Přechodové rituály pro muže,“ tak v knize nenajdete konkrétní radu, jak takový rituál uspořádat. Tak trochu tuším, proč tomu tak je: Ty reálné „rituály,“ kterými jsem v rámci mužských setkání prošel, měly vždy podobu systemické konstelace.

A právě samotná konstelace není něco, co byste si mohli vyčíst z knížky, či jen tak intuitivně způsobit doma v obýváku. Ne, že by to vůbec nešlo, ale myslím si, že zásadním předpokladem dobré konstelace je zkušený facilitátor (ten, kdo konstelaci vede). Bílý konstelace do Česka přinesl, takže být v jeho kůži, tak si asi taky „nelajsknu“ do knihy nějakou konstelaci popsat.

Na druhou stranu to ale celkem zamrzí. Zvláště když jsem viděl (a zažil) konstelační rituály, u kterých bych byl dal ruku do ohně za to, že vždy dopadnou dobře. (Ale ne na moc dlouho :-) )

Psané horkou jehlou

První polovina knihy se věnuje v každé své podkapitole jednomu z přechodových rituálů. A jelikož jsem na těch setkáních byl, tak vím, že Bílý přišel s nějakým názorem do kruhu: Nápadem, jak on si myslí, že by ten přechod měl být, či jak by měl být proveden. A dost často jsme v kruhu buď řekli, že to tak není, nebo že to vnímáme naprosto jinak.

A když si danou kapitolu čtu v knize, tak vidím, že Bílý přijal nápady z kruhu a danou kapitolu napsal tak, jak jsme se na kruhu shodli. A nebo jsme se nemuseli ani shodnout, ale jelikož součástí každého takového setkání byl reálný přechodový rituál, tak se v něm občas objevilo něco, co stálo za zaznamenání. A koncové vyznění kapitoly odpovídá právě takovým zjištěním.

Jenomže Jan Bílý asi potřeboval stihnout chystaný konec světa, a tak vydal svou knihu dřív, než dokončil celé „Kolo roku“ s mužskou skupinou v Maitree.

Takže já mám za sebou osobní setkání v kruhu nad tématem „Moudrý muž“ (v knize kapitola 9). A tam přesně vidím tu horkou jehlu: V době osobního setkání ohledně tohoto tématu byla kniha již v tisku. A na tom setkání jsme měli několik postřehů typu „A jo, vlastně…“: Tedy takové vhledy, které by vás hned nenapadly, ale jakmile je řeknete nahlas, tak je to samozřejmé.

V tomto konkrétním případě například ten návrh, že moudrý muž by se neměl vzdávat sexu, ačkoliv dnešní kultura staví sex po padesátce (a nedejbohové po šedesátce) jako něco nechutného, či v daném věku naprosto nepatřičného.

A přesně tenhle vhled v knize chybí. Už se nedá dotisknout, už nejde korigovat. Takové rozhodnutí mi připadlo trochu nedomyšlené. Chápu, že Vánoce (a před tím konec světa) nepočkají, ale radši bych chtěl dobrou knihu trochu později, než tak trochu nedopečenou příručku, ale hned.

Dobrý začátek

Jestliže se vám honí hlavou otázky typu Co to znamená být mužem případně Jak objevit své mužství, tak krom toho, že se v druhém případě řádně podíváte do trenýrek 😉 tak vám knihu vřele doporučuji. Díky její tenkosti budete poměrně záhy vědět, jestli daným směrem chete pokračovat, nebo ne.

V případě, že jste mužskomysterijní knihomol a máte načtené další publikace na dané téma, tak tato kniha mnoho dalšího nepřidá. Nemyslím si, že byste se jí měli naprosto vyhnout, spíš jenom doporučuji nemít tak vysoká očekávání, jaká jsem měl já.

Kniha se dá  koupit na knihkupectví Kosmas za cca. 130 Kč. Za takhle příznivou cenu si myslím, že do vaší knihovničky patří.

P.S.: V knize je i jedna moje rada k jednomu z přechodů. Tak doufám, že vám pomůže 😉

Zdroj obrázků www.kosmas.cz a www.denik.cz

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>