• Subcribe to Our RSS Feed

Co nám do našich domovů přináší Brigit

Úno 3, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorem článku je Amairgil

Kdo z nás máš možnost vařit na ohni, když rozněcuješ plamen ve svém sporáku či krbu, zamysli se nad dary Brigit. Je pramatkou a je panenskou mladicí a strážkyní našich domácností. Její doménou je oheň. To ona pohání přeměnu v našich hrncích kde se ze semen plodů vytváří svátostný pokrm, který nás sytí. Kdo má v kuchyni oheň, tomu do obydlí vstupuje Duch Svatý. Takový sporák, ve kterém hoří posvěcené poleno, je potom oltářem, částí těla Boha. Uvědomme si tuto vzácnost když si připravujeme večeři. Každý den, kdy se doma vaří, je společnou bohoslužbou, potom u stolu, kde jíme, přijímáme. Děkujme proto Bohu za jeho dary, za dary Matky Země. Dejte si na stůl svíčku, zapalte si jí při jídle a oheň nejen uslyšíme ve sporáku když posvěcené poleno zpívá ale uvidíme jej.

bloger_959

V moderní době se tomu trochu říká romantická atmosféra, posezení při svíčce, ale je potřeba vědět, že je za tím mnohem víc.

Dnes, kdy vyspělá Evropa svítí na všechny strany a člověk má co dělat, aby potkal v noci tmu, nechápeme přesně o co jde. Nechápeme, proč je světlo vítězstvím nad mocnostmi temnot. To proto, že jsme odtrženi od původních kořenů. Kdybychom se ke kořenům vrátili, pak bychom přišli na to, že byly doby, kdy platilo, že vzdálíš – li se od rodového ohně, něco tě ve tmě dozajista chytí a sežere. To je atmosféra přežití, nikoli romantiky. Tedy, díky Brigit naši předkové mohli v noci vůbec spát. Abychom pochopili co za tím je, bylo by dobré mít v ložnici kamna na dřevo. Nejlépe krbová aby člověk plameny viděl. Když zbytečně v místnosti nepřetopíte, budete usínat a spát s vědomím, že oheň je na stráži. Trochu podivné v době radiátorů a elektrických topidel…

Kdo má chalupu na samotě, ví o čem mluvím. Aby člověk pochopil spiritualitu, je třeba aby tato vstoupila do jeho běžných činností. Keltská spiritualita taková přesně je. Je součástí prostého života. Těžko ovšem pochopit Eponu, máme li kolem sebe koně maximálně pod kapotou. Těžko hovořit o úctě k Brigit, když se příprava pokrmů scvrkne na konzumaci hotdogu u McDonald’s.

Keltská spiritualita je spiritualita žitá, praktikovaná a praktická. Je silně spojena s přírodními silami, je magická a čaromocná. Spíš mi ale přijde, že u nás je to hlavně předmět kavárenských diskusí. Ano je to tak. Přijdete do čajovny, tam visí pozvánka na besedu s čarodějem a Bardem, popřípadě s Druidem, u ústředního topení, kafíčka a hezky v teple.

To je večírek. To nečiní člověka Keltem. Člověk se Keltem stane ve svém srdci. Neboť Keltové umí žít z Boha. Nic jiného jim nezbývá. Co to je život z Boha? To je dost těžko k pochopení, když to člověk neprožije.

Přiblížím to alespoň náznakem. Víkendový Kelt dorazí na nějakou akci a je tam po ruce všechno. Jede tam s pocitem, že je v tomto Keltském světě pro svoji radost a s jistotou, že zítra, pozítří (koncem dovolené) se navrátí do pohodlí civilizace a bude vyprávět zážitky..

Doopravdový Kelt umí milovat svůj domov, i když je to třeba taková díra jako je ostrov Inish Moor. Tam je největší událostí nedělní kostel. Žít Keltskou spiritualitu, to znamená mimo jiné štípání dřeva v dešti, i když máte rýmu, čištění koně, i když vám neteče voda a vy sami jste se nemyli týden, ale koně to nezajímá. Dát si budíka na půl třetí, protože když nepřiložíte poleno a budete spát do šesti, probudíte se do studeného a vlhkého baráku. Když pak zaspíte, poznáte co to je modlitba k Brigit, protože jste zjistili, že vychladla kamna a komín a vy máte poslední zavlhlou sirku. To je pečení chleba, protože v obchodě už nezbyl. To je vaření vlastního piva, protože hospoda je mimo sezónu zavřená. To je pěstování vlastních potravin na zahradě.
Už trochu rozumíte? Pak dodávám, přese všechny útrapy, tisíckrát to stojí za to. Kdo přemýšlí o Keltské spiritualitě, měl by si položit otázku: Chci se vzdát toho všeho pohodlí města a žít z Boha?

Kdo si odpoví ano, vydá se na cestu za dary Brigit. Kdo touží po darech Brigit, vězte a: Vařte, pěstujte, mějte sporák na dřevo a krb a nejen o sobotě.
Ať je vám Brigita světlem a teplem na Vaší cestě.

Zdroj obrázku http://vrchoticky.blog.idnes.cz/

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>