• Subcribe to Our RSS Feed

Co je Wicca?

Říj 26, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Deborah Lipp

Wicca, známá též jako novopohanské čarodějnictví je jedním z nejrychleji rostoucích náboženství na světě, a taktéž jedním z nejvíce nepochopených.

Wicca, jak ji známe a praktikujeme dnes je moderním náboženstvím, avšak náboženstvím s dávnými kořeny. Uctíváme Matku Zemi a slaďujeme se s přírodou. Následujeme cykly měsíce a slunce. Věříme v magii – v magii, která je všude kolem nás, magii, která je v nás, v magii, která může změnit svět. Wicca je pozitivní, život potvrzující náboženství. Věříme, že živé bytosti mají přirozenou schopnost konat dobro a moudrá rozhodnutí bez množství knih a pravidel říkajících nám, co musíme a co nesmíme. Věříme, že příroda je dobrá, a stejně tak věci, které jsou přirozené – jako láska, rozkoš, sex a štěstí – jsou také dobré, jsou-li konány s moudrostí a milujícím srdcem.

Deborah-Lipp-Headshot-small

Hlavní znaky Wiccy jsou:

• Jsme polyteisté uctívající mnoho bohyní a bohů. Někteří wiccané věří, že všechna božstva jsou ve skutečnosti jedním, jiní ne.
• Věříme v imanenci, že božstvo je v nás, nejsme odděleni od Stvoření nebo Stvořitele (Stvořitelů)
• Věříme, že muži i ženy jsou kladní, plní síly a posvátní, a že mají stejnou hodnotu.
• Věříme, že „veškeré akty lásky a rozkoše“ jsou posvátné.
• Věříme, že Bohyně je plně přítomna v přírodě a že příroda je posvátná.
• Věříme, že sladění nás samých s cykly přírody nás učiní zdravější, moudřejší a bližší našim Bohům. Takže zaznamenáváme cykly měsíce a zemědělská období.
• Věříme, že lidské bytosti mají více síly, než je obecně známo, včetně síly, která je nazávána „nadpřirozenou“. Věříme, že není „nad“, ale pouze „přirozená“.

Někteří lidé nazývají Wiccu „Čarodějnictvím“ nebo „Řemeslem“. V období „upalování čarodějnic“ byli naši předchůdci nazýváni čarodějnicemi, neboť uctívali měsíc a následovaly staré cesty. A my jméno nám dané přebíráme – pokud uctívání měsíce je čarodějnictvím, ať je to tak! Existuje mnoho druhů čarodějnictví, některé jsou opravdové, jiné smyšlené. Ne všechny opravdové čarodějnice jsou wiccany. Člověk, který praktikuje magii bez nezbytného spojení s náboženstvím může být jedním z příkladů čarodějnic, které nejsou wiccany.

Někteří wiccané následují tradici a někteří ne. Někteří praktikují velmi volným způsobem a někteří provádějí vysoce strukturované rituály. Někteří wiccané jsou „jenom lidé“, kteří jsou shodou okolností wiccané, a někteří považují Wiccu za něco, co ovlivňuje jejich politiku a pohled na svět v každém směru. Existují vysoce politicky angažované wiccanské skupiny, které Vám řeknou, že Wicca je definována jako feministická, levicová, zelená atd. Pak existují jiní wiccané, kteří nejsou vůbec politicky angažovaní a jen praktikují své Řemeslo léčení a uctívání, bez ohledu na to, co se děje ve světě.

Některé wiccanské skupiny jsou pouze ženské nebo pouze pro gaye, Jiné, pravděpodobně většina, jsou smíšené pohlavími i orientací. Některé skupiny mají vůdce (Velekněžku a /nebo Velekněze) a v některých se vůdcovství střídá, a některé fungují na základě dohody. Mnoho wiccanů, patrně nejvíce, praktikuje samostatně.

Všechny tyto variace jsou v Řemesle vítány, což oslavuje naši schopnost činit tato rozhodnutí pro nás samé. Neexistuje žádná „Jediná Správná Cesta“ a všechny stezky, které vedou k Bohyni jsou správnými stezkami.

Původní verze textu je zveřejněna na http://www.deborahlipp.com/wicca.htm

Zdroj obrázku http://www.deborahlipp.com/about-me/

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>