• Subcribe to Our RSS Feed

Bůh na naší straně

Úno 5, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Starhawk

Kdykoliv slyším někoho říkat: „Bůh je na mé straně“, pomyslím si: „Ano! Další argument pro polyteismus.“ Protože, Bůh Sarah Palinové možná chce, aby postavila ropovod, ale měla jsem osobní hovor z Hromového Stáda Sobích Bohů, kteří říkali: “V žádném případě!“ Ereškigal, bohyně mezopotámského podsvětí šílí zuřivostí z počtu nevinných dětských duší, které musela přijmout od doby, kdy Spojené státy začaly bombardovat Irák – nemá ráda, když se dějí takové věci. A velcí, ochraňující Duchové Země, kteří spí na dně ropných rezerv řvou do mých uší: „Rušte nás na vlastní nebezpečí!“

Starhawk

Myslíte, že žertuji, pravděpodobně. Zamyslete se znova.

Jistě, můžeme dělat politiku na této úrovni. Všichni rádi věříme, že máme pravdu, a všichni si rádi myslíme, že naše spravedlnost je sdílena a potvrzena těmi nejvyššími autoritami. Tak pojďme rozpoutat Bitvu Bohů – o kolik dramatičtější a zajímavější, než bitva politických expertů!

Ale jako pohanské a wiccanské kněžky, (a jsme připraveny si své názory obhájit proti komukoliv), jsme učeny být opatrné při každém věšteckém zjevení, komunikaci s duchy, při každé zprávě od mrtvých, a podobných věcech. Do příjímání těchto věcí se bohužel často vloudí silné předsudky a často i úplné pokřivení. Pokud již něčemu věřím, pokud mám upřímný zájem o výsledek, nemohu být neutrální, objektivní tlumočník božského názoru.

Navíc, pokud uplatňujeme Bohův mandát na politickou pozici, ekonomickou politiku nebo válku, jsme hluboce nezdvořilí ke komukoliv, kdo má odlišný názor nebo slyší jiný hlas. Jsme na pokraji porušení jednoho ze základních principů Listiny práv: svoboda náboženství. Je jen tenká linie mezi proklamováním podpory Boha a vypovězením jiných Bohů či interpretací. Naše Ústava odděluje církev a stát, protože Zakladatelé měli přímou, nešťastnou zkušenost s útlakem a pronásledováním, vykonávanými státním náboženstvím proti odpůrcům.

Z důvodu, který musí být jasný bystrému čtenáři, mám nezadatelný zájem, aby podivné a iracionální náboženské vyznání nebylo překážkou ve veřejné funkci. Ale každý, kdo by mohl být kousek od nejvyššího úřadu v zemi, musí být někým, komu můžeme věřit, že podporuje Ústavu. Ona nebo on musí být někým, kdo respektuje obrovskou rozmanitost náboženských a duchovních vyznání v této zemi. A my musíme zkoušet jejich politiku na tvrdých skalách reality a zásluh, ne na zamžených obláčcích víry.

(Originál je na webových stránkách http://www.washingtonpost.com/, pro jehož projekt  On Faith Starhawk píše články).

Zdroj obrázku http://www.indybay.org/newsitems/2011/10/27/18695539.php

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>