• Subcribe to Our RSS Feed

Bohyně posiluje ženy

Úno 3, 2009 by     Žádné komentáře    Rubrika: Články

Autorkou článku je Starhawk

Posiluje náboženství ženy? Tady je můj příběh.

star.bw

Poprvé jsem se setkala s náboženstvím Bohyně, když mi bylo sedmnáct, v prvním ročníku na Kalifornské universitě v Los Angeles. Při výzkumu pro antropologický kurz jsem potkala několik lidí, kteří sami sebe nazývali „čarodějnicemi“ a říkali, že praktikují Staré náboženství Bohyně. Když jsem se snažila dozvědět víc, zjistila jsem, že v dávných dobách existovalo množství ženských zobrazení božství. Tohle pro mě byla elektrizující představa: Bůh nebyl vždy spatřován jako muž, muži neměli vždy kontrolu nad společností, ženské tělo a sexualita mohou být aspekty božství. Nadto, byla jsem povzbuzována k milování a žehnání svého vlastního ženského těla, k zakušení jeho posvátnosti a ctění jeho cyklů. I jako mladé ženě mi bylo dovoleno převzít roli zodpovědnosti a vůdcovství.

Nikdy jsem se neohlédla zpátky.

Pohanské tradice a tradice Bohyně ženy hluboce posilují. Spolu s obrazy toho, co teoložka Carol Christ nazývala „dobročinnost ženské síly“, naše rituální kruhy jsou místem emocionální a účinné podpory, kde ženy (a také muži) mohou nalézt přátelství, uzdravení, občas povzbuzující partu pomáhající nám udělat další krok, jindy starostlivou kritiku pomáhající nám udělat potřebnou úpravu. Vytváříme rituály k uctění ženských cyklů a životních změn, oslavujeme naše mladé dívky, když začnou poprvé menstruovat a hostíme naše starší ženy v obřadech stařen na konci menopausy.

Existuje spektrum Bohyní, které sahá od Afrodity, zralé Bohyně lásky, k divoké lovkyni Artemis, k bouřlivé Kálí a Hekaté, Bohyni smrti a tisíci dalším. Bohyně je hluboký soucit – avšak není vždy něžná. Posiluje nás, abychom byly silné stejně tak jako laskavé, divoké stejně jako pečující. Nakonec, ona je samotnou přírodou, úžasnými cykly zrození, růstu, smrti a regenerace, které prostupují vším živoucím.

Bohyně je posilujícím obrazem i pro muže. Muži mají též požehnaná těla, která se vynořila z posvátného lůna a vrátí se do posvátné země. Pro nás všechny, ženy, muže a ta báječná, tajemná stvoření sdílející více pohlaví, je posilující být svými vlastními duchovními autoritami, vytvářet rituály a obřady, respektovat životní procesy kolem nás a veselit se v kráse přirozeného světa.

Takže, posiluje náboženství ženy? Zeptejte se kterékoliv Čarodějnice – řekne vám! Vsaďte se!

 

(Originál je na webových stránkách http://www.washingtonpost.com/, pro jehož projekt On Faith Starhawk píše články).

Zdroj obrázku http://starhawk.org/

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>