• Subcribe to Our RSS Feed

Temná vlna

Zář 8, 2016 by     Žádné komentáře    Rubrika: Nezařazené

Tradiční black metal vznikl na počátku osmdesátých let dvacátého století ve Velké Británii jako odnož tehdejší hudební vlny britského heavy metalu. Skupiny jako Venom nebo Celtic Frost začaly ve svých textech využívat satanskou tématiku. Ačkoli dnes řada tehdy vůdčích kapel označuje svůj příklon k satanismu za pózu bez hlubší spirituality, z části přívrženců vznikla blackmetalová subkultura, která se v řadě případů prolnula s tradičním satanismem, okultismem i pravicově extremistickými prvky. Část skupin opustila satanismus a zaměřila se na pohanství (zdůrazňující antisemitské a antikřesťanské rysy), čímž vznikl pagan metal. Někteří hudební znalci hovoří o tzv. Temné vlně. Druhá vlna blackmetalu se pak koncem osmdesátých let ve Skandinávii stala projevem nezanedbatelné části militantní mládeže vůči Systému a společnosti.
True Norweigian Black Metal (TNBM), tedy Pravý norský black metal se na konci tisíciletí stal jedním z největších vývozních artiklů norské kultury. Získal dokonce takový význam, že se norští studenti diplomacie v kurzech ministerstva zahraničí povinně seznamují se základy této subkultury. Metalové kapely tvoří dnes již nedílnou součást národního koloritu a ty nejslavnější dávno navázaly spolupráci se symfonickými orchestry a namířily si to do světových žebříčků.
Nicméně extrémní odnož tohoto žánru zrodila také nový typ fanouška, který má blízko k ultranacionalistickým a neonacistickým kruhům. Hudební skupiny jako např. Mayhem nebo Bathory začaly využívat ve svých textech rétoriku i neopohanskou. Tím obsadily stejný ideový základ jako neonacisté, i když se s nimi ještě tenkrát nepropojily.
Ačkoli v historii Rock&Rollu najdeme dostatek příkladů symbolické vzpoury a provokací proti společenskému řádu dospělých, nikdo nezašel tak daleko jako norští metalisté. V roce 1990 vznikla organizace Inner Circle sdružující nejvýznamnější a nejmilitantnější blackmetalisty. Právě z okruhu jejich členů byla rozpoutána teroristická kampaň. Tito lidé v letech 1992-1996 od antikřesťanské rétoriky přešli k činům a po celém Norsku vypálili na dvacet kostelů. Z podpalování kostelů se stal svérázný akt iniciace, ke kterému se později přidaly vraždy homosexuálů. Docházelo i k útokům na údajně komerční metalové skupiny a dokonce i děti.
V roce 1998 vyšla kniha Lords of Chaos, která popisuje tyto bouřlivé události, a údajně se chystá i její filmové ztvárnění.
Ve východní Evropě našel pagan metal silnou základnu zvláště v Polsku, ale silnou pozici má též v Bělorusku, Rusku, dokonce i na Slovensku a v České republice. V případě příklonu ke slovanství se hovoří též o tzv. slavonic power či slavonic metalu. Vedle nacionálně socialistického black metalu samozřejmě existuje i apolitický (byť antikřesťanský) black metal. Řada satanistických blackmetalistů odsuzuje příklon k nacionálnímu socialismu s odůvodněním,  že satan v jejich pojetí znamená individualismus a svobodu jednání bez ohledu na konvence, zatímco nacionální socialismus nutí k podřízenosti autoritám a masovosti.
Případ Vikernes
Varg Qisling Vikernes (nar. 11.02.1973) byl pravděpodobně již v době dospívání napojen na skinheadskou komunitu v Bergenu, tedy předtím, než se stal členem blackmetalové scény. V letech 1990-1991 byl kytaristou kapely Old Funeral. Začal si říkat „Count Grishnackh“ a v roce 1991 začal svůj sólo projekt Burzum. (Obě jména pochází z díla Pán prstenů – Grišňák je jméno skřeta a burzum v temné řeči Mordoru znamená „temnota“.)  V roce 1992 se přidal k hudební skupině Mayhem.
Mayhem koncertoval se švédským zpěvákem Perem Yngvem Ohlinem (Yngve znamená „mrtvý“), který proslul tím, že hladověl, aby se mu na těle vytvořily rány způsobené podvýživou, míval ve zvyku zahrabávat své oblečení před koncerty do země, aby zahnilo a on mohl na pódiu v tomto oděvu pak plně prociťovat. Ve dvaadvaceti letech spáchal sebevraždu – loveckou puškou se střelil do hlavy. Na rozloučenou nechal pouze vzkaz: „Omlouvám se za tu krev.“ Mrtvolu našel Euronymous, zpěvák kapely, Švéd vlastním jménem Oysten Aarseth, který rychle pořídil několik fotografií, aby jednu použil na obálku desky Mayhemu. Historka, že si z jeho mozku uvařil guláš, se prý nezakládá na pravdě.
Vikernes sice zapadl do komunity, ale nestačilo mu to. Chtěl se stát její vůdčí osobností. K tomu mu měla dopomoci série bezprecedentních činů.
Stařičké kostely, většinou z 12. století, patří ke koloritu norské krajiny a jsou historickým pokladem země. Jejich architektura je inspirovaná severským ornamentálním stylem, čímž připomínají, jak byly staré pohanské tradice začleněny do křesťanství. Což byl důvod, proč byly zneužity pro pomstu na nenáviděném křesťanství. Jako první lehl popelem kostel ve Fana, následovalo sedm dalších (pouze tři však byly následně vikernesovi dokázány), následující rok hořely kostely i ve Švédsku a Řecku. Podpálení fanstofského kostela postaveného cca roku 1150 policisté Vikernesovi neprokázali, ale fotografii jeho ohořelých zbytků si hrdě dal na obal svého alba Aske (Popel).
Tvrdí se, že před požárem byly křesťanské stavby znesvěceny satanistickými symboly, pomočením i provedením satanských rituálů.
V roce 1993 se Vikernes podílel na založení „The Norweigian Heathen Front“, která je součástí organizace „Allgermanische Heidnische Front“, jejímž cílem je kolaps dnešního světového řádu. Organizace se schovávala za paganskou kulturu, včetně propagace nenásilí a lásky k přírodě, zatímco si její členové skrytě obstarávali zbraně.
V srpnu 1993 Vikernes v hádce dvaadvaceti bodnými ranami do krku, hrudníku a tváře usmrtil svého spoluhráče ze skupiny, výše zmíněného Oystena Euronyma Aarsetha.
Vikernes u výslechu tvrdil, že Aarstenova smrt pro něj vůbec nic neznamená, a vraždu popřel. Dokonce vyjmenoval svědky, kteří mu měli dosvědčit, že byl v noc vraždy někde jinde. Nicméně vyšetřování rozbilo Vikernesovo alibi a ukázalo se, že měl k vraždě hned několik motivů. Bylo veřejným tajemstvím, že Euronymous měl vztah s jeho přítelkyní Ilsou, vědělo se, že Vikernes Euronyma nesnášel kvůli mocenské konkurenci v rámci komunity, a policie také zjistila, že Vikernes dlužil Aarsethovi několik set tisíc v librách.
Téměř současně byl Grišňák obviněn i z vraždy Magne Andreassena a z podílu na zmizení zahraničního studenta v Bergenu. Ani jedno z těchto dalších obvinění se mu ovšem neprokázalo.
V květnu 1994 odsouzen za Aarsethovu vraždu, žhářství a přechovávání zbraní (v jeho bytě policie našla mj. 150 kg výbušnin, kterými chtěl vyhodit do vzduchu sídlo norského anarchistického hnutí Blitz v Oslu) na dvacet jedna roků nepodmíněně – tedy maximální možný trest. Trest svou tvrdostí šokoval celý svět. A padaly i další tresty za jiné případy. Nicméně zřejmě právě pod vlivem nesmlouvavosti norských úřadů řada blackmetalových skupin i fanoušků ustoupila od extrémního pózerství, přestali napadat lidi a podpalovat kostely. Agresivita uvnitř komunity znatelně klesla a kapely obrátily svou energii zpět ke své tvorbě.
V roce 2009 byl Vikernes propuštěn na svobodu, šest let trestu mu bylo odpuštěno za dobré chování, i když v roce 2003 z vězení utekl. Ukradl auto, ale brzy byl zadržen a na chatě, kde se skrýval bylo nalezeno velké množství zbraní a 700 nábojů. Ve vězení se Vikernes věnoval natáčení nových desek ve stylu dark ambient a hlavně sepisování dlouhých statí na téma pohanství a nacionalismus. Fascinace nordickou mytologií, pohanstvím a Pánem prstenů se mísí s neonacistickými myšlenkami o nutnosti eugeniky, antisemitskou filozofií. Původní blackmetalový nepřítel křesťanství se stal pouhým nástrojem Židů k ovládnutí lidstva.
Svoje učení spojuje více s režimem Vidkuna Quislinga než s nacionálním socialismem, který Vikernes odmítá kvůli negativnímu pohledu na Slovany. Důvod není složité odhalit, Vikernes našel ve slovanských státech spoustu příznivců. jeho webové stránky mají dokonce i ruskojazyčnou verzi.
Když v červenci 2011 Hans Anders Breivik rozesílal na všechny strany svůj manifest „2083: Evropská deklarace nezávislosti“, byl Vikernes mezi adresáty. Na svém webu to okomentoval: „To, co Breivik píše, je z velké většiny pravda, až na to, že neříká, že příčinou všech problémů, které popisuje, jsou Židé.“ A přitakával tam hlasům, které v Breivikově činu viděli konspiraci, jež měla očernit nacionalistické hnutí. Kromě jiného napsal: „Mnozí lidé spekulují, že Breivik ve skutečnosti vykonával rozkazy Mossadu, který chtěl potrestat palestinskomilnou marxistickou vládu Norska, ale hlavně vrhnout špatné světlo na pravicové extremisty a tedy vytvořit „false flag“ operaci.“
V červenci 2013 zatkly Vikernese ve Francii, kam se po svém propuštění se svou manželkou odstěhoval. Důvodem bylo podezření z podněcování rasové nesnášenlivosti (obsažené v jím publikovaných textech na internetu) a také skutečnost, že jeho manželka nakoupila bez platného povolení čtyři pušky a munici. Ve virtuálních diskuzích se řešilo, zda na ně budou aplikována ustanovení tehdy čerstvého protiteroristického zákona. Vyšetřování však odhalilo, že Vikernesová povolení získala pouhý den předem před dodáním pušek, tudíž Vikernesovi byli záhy propuštěni.
V současnosti se Vikernes i nadále nejvíce projevuje ve virtuálním prostoru a patří mezi vůdčí osobnosti pohanské pravicově extremistické scény.

Máte co dodat? Zanechte nám komentář!

XHTML: Můžete použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>